Z notatnika botanika – Eukaliptus

Jak o niego dbać

Szybko rosnące w młodości eukaliptusy uprawia się zwykle w pojemnikach wystawianych na lato do ogrodu, w słoneczne miejsca. Podłoże powinno mieć odczyn alkaliczny, niezbędna jest też warstwa drenażu na dnie pojemnika. W okresie wegetacyjnym rośliny podlewamy obficie, a co dwa tygodnie stosujemy nawóz w płynie. Poza sezonem ograniczamy podlewanie i przenosimy donice do pomieszczenia o temperaturze ok. 10°C. Wczesną wiosną wykonujemy cięcie zapobiegające nadmiernemu wzrostowi roślin.

Bodaj jedynym gatunkiem, który ma szansę przetrwać zimę w gruncie, jest eukaliptus górski, nazywany też tasmańskim. Wytrzymuje krótkotrwały spadek temperatury do –20°C. W naszych warunkach dorasta do 1,5–2 m wysokości i nie ma dużych wymagań glebowych ani nawozowych, tak że nadaje się nawet dla początkujących amatorów ogrodnictwa. Trzeba pamiętać, by na zimę drzewko należycie okryć, np. słomianymi matami.

Rozmnażanie eukaliptusów z nasion nie jest trudne. Nasiona należy wysiewać wiosną, przykrywając je cienką warstwą ziemi. W temperaturze pokojowej kiełkują mniej więcej po trzech miesiącach. Gdy siewki osiągną 10 cm wysokości, rozsadzamy je do osobnych doniczek.

Eukaliptusy różnych gatunków nadają się też do formowania miniaturowych drzewek bonsai.

Chcesz się dowiedzieć jak wykorzystywać ostrokrzew we florystyce?

Shopping Cart