Z notatnia botanika – Flebodium złociste

Jak o nie dbać?

Flebodium w uprawie doniczkowej należy do najmniej wymagających paproci. Nie boi się suchego powietrza, jakie mamy zimą w mieszkaniach, znosi też dotykanie i potrącanie liści. Nie toleruje tylko temperatury poniżej 12°C. Nabywając młody okaz, trzeba pamiętać, że flebodium rośnie bardzo szybko, i przeznaczyć dla niego odpowiednio dużo miejsca. Świetnie nadaje się do uprawy w wiszącym pojemniku. Nie może być narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne – najlepiej będzie się rozwijało w półcieniu. Optymalne podłoże to ziemia kompostowa albo mieszanka ziemi gliniastej, torfu, liściówki i gruboziarnistego piasku, ale paproć zadowoli się też uniwersalną ziemią do kwiatów. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Na dnie doniczki konieczna jest warstwa drenażu, np. keramzytu. W okresie wegetacyjnym warto zasilać flebodium co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin zielonych. Gdyby liście zaczęły na końcach zasychać, trzeba je zraszać miękką wodą, nawet codziennie.

Flebodium przesadza się co roku na wiosnę. U roślin dawno nieprzesadzanych kłącza wychodzą z doniczki, co może ciekawie wyglądać, ale utrudnia przeprowadzenie tego zabiegu.

Flebodium można rozmnażać przez podział kłączy albo wysiew świeżych zarodników. Bardzo często zdarza się, że zarodniki same wsiewają się do sąsiednich doniczek, dając początek młodym roślinom, które wystarczy wykopać i przenieść do osobnych naczyń.

Chcesz się dowiedzieć jak wykorzystywać flebodium złociste we florystyce?

Shopping Cart