Z notatnia botanika – Ciemiernik

Jak o niego dbać?

Ciemierniki są w większości roślinami ogrodowymi, którym sprzyja obecne ocieplenie klimatu. Ich podstawowa zaleta to kwitnienie w zimie lub wczesną wiosną. Do gatunków szczególnie wytrzymałych i bujnie rosnących należy ciemiernik cuchnący o bardzo ciemnych liściach i jasnozielonych kwiatach, rozwijających się nierzadko już w styczniu.

W ostatnich latach z Europy Zachodniej dotarła do nas moda na ciemierniki doniczkowe. Tą metodą można uprawiać ciemiernik biały i wschodni oraz ich odmiany. Odpowiednio sterując temperaturą, producenci doprowadzają rośliny do kwitnienia już w jesieni. Okaz w doniczce wymaga przede wszystkim jak najchłodniejszego miejsca (do 15ºC), jeżeli ma nas cieszyć przez kilka tygodni. Do kwitnienia potrzebuje też światła i regularnego podlewania, tak aby podłoże było stale wilgotne, ale woda nie stała w podstawce.

Pędzone ciemierniki są wrażliwe na mróz, dlatego przed wyniesieniem do ogrodu czy na balkon trzeba je hartować w temperaturze ok. 10ºC. Na przedwiośniu można doniczki wystawić na zewnątrz i okryć rośliny agrowłókniną w celu zabezpieczenia przed przymrozkami. Można też przesadzić je do ogrodu, uważając, aby nie uszkodzić korzeni. Ziemia powinna mieć odczyn zasadowy.

Chcesz się dowiedzieć jak wykorzystywać ciemiernik we florystyce?

Shopping Cart