Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *

 

 

 

 

 

Bukiet kondolencyjny

Choć mówienie o śmierci nigdy nie było łatwe, to właśnie w XX wieku stała się ona tabu. Niegdyś ciało wystawiano na katafalku, przy którym gromadzili się bliscy i znajomi zmarłego. Specyficzne zwyczaje, wspólne śpiewanie i przeżywanie żałoby nie zmniejszało, co prawda, bólu po stracie, ale czyniło ten niezwykle trudny okres łatwiejszym do przetrwania. Dziś, według CBOS, coraz rzadziej myślimy o śmierci. Nie zmieni to jednak faktu, że dotyka ona każdego człowieka, a wraz z nim najbliższe mu osoby. Pojawia się gniew, poczucie niesprawiedliwości, nieutulony żal. Jeśli chcemy wyrazić swoje współczucie dla bliskich zmarłego, musimy pamiętać, że w tym czasie bardzo łatwo zranić ich uczucia. Jak składać kondolencje?

Con-dolere, czyli „współ-smucić się”

Kondolencje to przede wszystkim słowa zrozumienia i otuchy. To komunikat, dzięki któremu osoba będąca w żałobie poczuje, że nie jest w swoim smutku sama, że są osoby, które dzielą z nią ból straty. Choć jest to ludzki odruch, coś oczywistego, nie każdy z nas jest urodzonym krasomówcą i proste słowa nie przychodzą łatwo. W takiej sytuacji, a także wtedy, gdy nie możemy osobiście zjawić się na ceremonii pogrzebowej, warto zdecydować się na zakup bukietu kondolencyjnego. Zwyczaj wysyłania takiego bukietu, tak powszechny za granicą, również w naszym kraju zyskuje coraz większą popularność. Nie ma w tym niczego dziwnego – to piękny, a zarazem nienachalny sposób, aby zaznaczyć swoją cichą obecność i wsparcie.

Gdy decydujemy się na wysłanie bukietu kondolencyjnego, warto poświęcić czas na wybór koloru i gatunku kwiatów. Każdy kwiat niesie ze sobą przekaz, a w tym szczególnym przypadku ma to ogromne znaczenie. Bukiet wyrażający współczucie nie musi być bogaty. Wręcz przeciwnie – najlepszym wyborem będą wiązanki jednogatunkowe, skromne i minimalistyczne. Lilie i róże w kolorze białym to symbol niewinności i czystości; będą właściwe zwłaszcza w przypadku pogrzebu osoby młodej. W czasie uroczystości pożegnania osoby starszej gatunek nie odgrywa znaczącej roli. Floryści proponują róże, goździki, a także cantedeskie lub anturium – nawet pojedyncze. Stosowną dekoracją bukietu, która dodatkowo podkreśli żałobny charakter, jest na przykład fioletowy lub czarny tiul. Jeżeli dobrze znaliśmy zmarłego oraz jego upodobania, możemy wysłać rodzinie jego ulubione kwiaty. Będzie to piękny gest, który wyrazi szacunek i pamięć.

Warto wiedzieć, że właściwym czasem na wysłanie bukietu kondolencyjnego jest nie tylko dzień uroczystości pogrzebowej, ale także ten następujący po niej. Dzięki temu unikniemy kłopotliwego niepokojenia żałobników podczas ceremonii.

Katarzyna Ślusarska

Poczta Kwiatowa®

 

© 2013 Nasz Dom i Ogród - Flora